Tematem tego kwartalnika jest Chrystus i Jego prawo. Dlaczego? Ponieważ prawo, jako fundament rządów Wiekuistego, wskazuje na moralną jedność wszechświata, a zatem obalenie tego prawa byłoby jednocześnie zburzeniem moralnego porządku stworzenia jako takiego.
Pan stworzył ludzi jako istoty zdolne do kochania. Miłość jednak nie może istnieć bez wolności, tej moralnej wolności. A moralna wolność nie może istnieć bez prawa moralnego. Miłość opiera się na wolności, a wolność opiera się na prawie. A zatem sednem i podstawą władzy Boga — opartej na miłości — jest Jego prawo. Dlatego też dążeniem szatana jest podważenie tego prawa. Atak na prawo jest nie tylko atakiem na charakter Jezusa, ale też na moralny porządek stworzenia.
Tak więc tematem tego kwartału jest Chrystus i Jego prawo. Będziemy rozważać zagadnienia związane z prawem Wiekuistego, zwracając m.in. uwagę na to, dlaczego tak wielu chrześcijan — nie rozumiejąc związku między prawem i łaską — wpada w pułapkę zaprzeczania aktualności dziesięciorga przykazań, mimowolnie stając w ten sposób po stronie tych, którzy usiłują podważyć prawo Pańskie? Otóż Biblia mówi wyraźnie: „Na tym bowiem polega miłość ku Bogu, że się przestrzega przykazań jego, a przykazania jego nie są uciążliwe” (1 J 5,3). Związek między naszą miłością do Zbawiciela a przestrzeganiem Jego przykazań jest ściślejszy, niż nam się wydaje. Możemy miłować Go, ponieważ żyjemy we wszechświecie, w którym istnieje miłość, a miłość może istnieć dlatego, że wszechświat jest moralny. Moralność zaś jest oparta, przynajmniej dla nas, stworzeń Boga, na Jego prawie moralnym. I właśnie to będzie przedmiotem naszego studium.
Spis lekcji:
Lekcja I — Prawo w czasach Chrystusa
Lekcja II — Chrystus i prawo Mojżeszowe
Lekcja III — Chrystus i tradycja religijna
Lekcja IV — Chrystus i prawo w Kazaniu na górze
Lekcja V — Chrystus i szabat
Lekcja VI — Śmierć Chrystusa i prawo
Lekcja VII — Chrystus i koniec prawa
Lekcja VIII — Prawo Boże i prawo Chrystusowe
Lekcja IX — Chrystus, prawo i ewangelia
Lekcja X — Chrystus, prawo i przymierza
Lekcja XI — Apostołowie i prawo
Lekcja XII — Kościół Chrystusa i prawo
Lekcja XIII — Królestwo Chrystusa i prawo